Didieji kormoranai Platelių ežere

2021-10-29 / Žemaitijos NP

Didysis kormoranas – juodas, apie 90 cm ūgio, iki 3 kilogramų svorio, storu kaklu, stambia galva, balta gerkle ir galingu snapu, gyvomis žuvimis besimaitinantis vandens paukštis. Prisitaikę greitai plaukioti po vandeniu iriantis kojomis ir gaudytį gyvą grobį. Mokslininkų teigimu vidutinis nėrimo gylis apie 6,1 m, bet gali panerti į didesnį nei 30 m gylį. Žuvis aptinka regėjimu.

Platelių ežero Auksalės pusiasalio rytinėje pakrantėje jau antrą dešimtmetį „vasaroja“ didieji kormoranai. Sodrūs ir toli sklindantys jų bendravimo balsai primena rimtas žmonių „diskusijas“ ir iš tolo informuoja apie  jų sankaupą. Nuo kelių dešimčių paukščių, stebėtų prieš daugiau kaip 20 metų, ši sankaupa išaugo iki 200–250 vnt. Pirmieji paukščiai parskrenda pavasarį, o dauguma susirenka birželio – liepos mėnesiais. Per visą stebėjimų laikotarpį didžiųjų kormoranų lizdų medžiuose ir perėjimo atvejų nebuvo fiksuota. Iš čia pavieniui ar nedidelėmis 5–6 kormoranų grupėmis, jie pasklinda po Platelių ir kitus parko ežerus, aplanko žuvingas kūdras ir tvenkinius. Paukščių sankaupa, pastaruosius ketverius metus nebedidėja, o išmatomis patręšta apie 0,15 ha ploto miško paklotės ir priekrantės juostos išlieka tokio pat dydžio.

Didieji kormoranai Auksalės pusiasalyje, poilsio ir nakvynės vietą pasirinkę pakrantės zonoje išmatomis yra užteršę apie 15 arų pakrantės plotą ir apie10 arų ploto priekrantės vandens akvatorijos. Nuo išmatų keičiasi ežero priekrantės augalija. Pakrantė spygliuočiai medžiai skursta ir džiūsta, veši azotofilinė augalija.

 

Parengė Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo sk. vyresnysis specialistas Saulius Sidabras

Scroll to top