Dar vienas dirbtinis lizdas žuvininkui

2020-04-27 / Žemaitijos NP

Lietuvos ornitologų draugija vis daugiau dėmesio skiria Žemaitijos nacionaliniam parkui – praėjusią savaitę netoli Ilgio ežero įkeltas dar vienas dirbtinis lizdas  ereliui žuvininkui. Lizdo įrengimo vieta suderinta su miškininkais, jam parinktas valstybinių miškų sklypas, kuriame yra įteisinta Kertinė miško buveinė ir Europos Bendrijos svarbos miško buveinė. Rudenį minėta draugija planuoja skirti lėšų dar vieno dirbtinio lizdo žuvininkui  padarymui Platelių ežero prieigose.

Žuvininkas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą ir Paukščių direktyvos I priedą. Šie labai reti paukščiai lizdus krauna aukščiausių medžių viršūnėse, todėl dirbtinį lizdą įrengti atvykę mažosios bendrijos “LDD grupė” nariai iš aštuonių viena šalia kitos augančių pušų pasirinko pačią tvirčiausią ir aukščiausią, bet nematomą iš ežero pusės. Iki numatytos lizdavietės teko gerokai paėjėti pėsčiomis, susinešti visą aukštalipiams reikalingą įrangą bei lizdo įrengimui atsivežtą medžiagą. Penkias valandas be atokvėpio pasidarbavę drąsūs vyrai ornitologas-aukštalipys Darius Musteikis, ornitologas-aukštalipys Egidijus Adomaitis, arboristas Tautvydas Kuodys, pagalbinis darbuotojas Skaidrius Juška apie 180 metų senumo pušyje, maždaug 27 m aukštyje įrengė tvirtą dirbtinį lizdą žuvininkams. Esame jiems labai dėkingi ir tikimės, kad žuvininkai įvertins jų pastangas!

2019 metais nacionalinio parko teritorijoje Plokštinės bei Rukundžių rezervatuose buvo iškelti du dirbtiniai lizdai juodiesiems gandrams, bei viena lizdavietė žuvininkui netoli Burgio ir Burgalio ežerų. Juodųjų gandrų lizdaviečių įrengimui Lietuvos ornitologų draugijai kaip paramą skyrė UAB “Platelių šilas”, o lizdas žuvininkui buvo įrengtas iš gyventojų 2 proc. pajamų mokesčio, kaip paramos skirtos Lietuvos ornitologų draugijai.

Stirbaičių-Godelių miškų sandūroje šių metų pradžioje valstybinių miškų sklype rastas natūraliai sukrautas žuvininko lizdas nulaužtos eglės viršūnėje. Ar į jį sugrįžo žuvininkai dar netikrinome, nes šie paukščiai labai baikštūs, prie lizdų lankytis iki birželio vidurio negalima.

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė Marija Jankauskienė

Nuotraukose:

  1. Ornitologų bei arboristų aukštalipių komanda pasiruošusi darbui, n. M.Jankauskienės.
  2. Vos galima įžiūrėti ornitologą meistraujantį lizdą žuvininkui, n. D. Musteikio.
  3. Baigiamas įrengti lizdas žuvininkui, n. D.Musteikio.
  4. Vaizdas iš lizdo, n. D. Musteikio.
  5. Žuvininko lizdas sukrautas eglės viršūnėje, n. M.Jankauskienės.
Scroll to top