Baltai – tai mes!

2020-09-25 / Žemaitijos NP

Baltų vienybės paminėjimas Gegrėnuose

Kiekvienais metais rugsėjo 22 d. yra minima Baltų vienybės diena. Pagerbiant protėvius, ugnies laužai ant piliakalnių, alkakalnių ar kitų su baltų istorija susijusių vietų šią dieną sutartą valandą yra degami visoje Lietuvoje nuo 2005 m., simbolizuojama jų sąšauka. Kaip ir senovėje… Tik tuomet ugnis buvo įspėjimo ženklas kaimynams apie artėjančius priešų pulkus.

Ši Baltų vienybę įprasminanti diena Žemaitijos nacionaliniame parke iki šiol buvo minima ne kiekvienais metais. Tad šiemet nuspręsta gražią tradiciją atgaivinti ir uždegti laužą ant sutvarkyto Gegrėnų piliakalnio. Žemaitijos nacionaliniame parke yra žinoma 13 piliakalnių, o gal ir daugiau? Vieta pasirinkta neatsitiktinai, tai visas archeologinis kompleksas, turintis turtingą, bet nedaug ištyrinėtą istorinę praeitį.

Susirinkusiam nedideliam būreliui bendraminčių papasakota mūsų protėvių kuršių ir žemaičių istorija, jų gyvenimo būdas. Prie 20 val. uždegto laužo sudainavome keletą mūsų krašto etnografinių dainų, šokome, žaidėme ratelius, o nemokantys mokinosi… Gal nuostabus oras, o gal ugnies šviesa suvienijo visus, lyg būtume pabuvoję praeityje.

Laužų sąšaukos esmė – domėtis istorija, aplankyti baltams svarbias vietas ir uždegus ugnį ant piliakalnių, alkakalnių, sušaukti baltų genčių palikuonis į bendrą būrį.

Tikimės, kad ši tradicija prigis pas mus, kad ugnies sąšauka suburs savo krašto istorijai neabejingus žmones ir kitais metais.

 

Kraštotvarkos sk. geografė R.  Jundulienė

Scroll to top