Šių metų vasarį rašėme, kad Žemaitijos nacionaliniame pradėjo savanoriauti dvi mokinės iš Žemaičių Kalvarijos M. Valančiaus gimnazijos. Merginos į parko direkciją kreipėsi per Jaunimo savanoriškos tarnybos programą. Savanorės nusprendė 6 mėnesių laikotarpiui tapti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos kolektyvo dalimi. Šie šeši mėnesiai praskriejo nepastebimai ir prasidėjus rugpjūčiui jau turime tarti AČIŪ ir viltingą sudie. Viltingą todėl, kad tikimės, jog šis laikas Samantai ir Akvilei buvo visapusiškai naudingas ir padėjo kitomis akimis pažvelgti į savo gebėjimus bei geriau suprasti, kas yra saugomos teritorijos.
Savanorystės kelias
Savanoriais tampa žmonės, kurie turi noro būti naudingi visuomenei be išankstinio lūkesčio už tai gauti atlygį. Savanorystė taip pat reikalauja skirti savo laiką kitų labui. Tikriausiai dėl šių priežasčių yra gana sudėtinga ir taip užimtą jaunimą patraukti sekti savanorystės keliu. Kita vertus, o kur daugiau pasitaiko tokia galimybė išbandyti savo gebėjimus prieš pasirenkant mokslo kryptį ar darbovietę? Tad sužinoję, kad net dvi savanorės vienu metu nori savanoriauti Žemaitijos nacionaliniame parke, apsidžiaugėme. Visų pirma todėl, kad žinojome, jog šį kelią renkasi motyvuoti padėti asmenys, o antra, atsirado puiki galimybė jaunimą pažinti su Lietuvos saugomų teritorijų sistemą iš vidaus.
Nuo medžių sodinimo iki ekskursijų vedimo
Žemaitijos nacionalinis parkas yra populiarus turistų tarpe. Čia gausu įdomių gamtinių ir kultūrinių objektų – pažintinių takų, apžvalgos vietų, muziejinių ekspozicijų, nuostabi gamta ir legendomis apipintas Platelių ežeras. Kasmet parke apsilanko daugiau nei 150000 lankytojų. Tad nenuostabu, kad pagalba labai praverčia. Savanorystės laikotarpiu savanorės turėjo galimybę išbandyti įvairias veiklas nuo aplinkos tvarkymo darbų iki ekskursijų vedimo.
Iš pradžių joms buvo pristatytos direkcijos muziejinės ekspozicijos. Merginos išsamiau susipažino su Žemaitijos nacionalinio parko ir Užgavėnių ekspozicijomis, Platelių tradicinių amatų centru. Padėjo edukacijų ir praktinių seminarų metu, dalyvavo tradicinėje Užgavėnių šventėje. Taip pat susipažino su Platelių lankytojų centru bei Šaltojo karo ekspozicija. Būtent Šaltojo karo ekspozicija ir patraukė merginų dėmesį. Daugiausiai savanorystės laiko jos praleido būtent ten.
Atšilus orams, vis dažniau su savanorėmis keliavome į gamtą. Su direkcijos kolektyvu jos dalyvavo pirmajame savo gyvenime miškasodyje, keliose aplinkos tvarkymo talkose. Susipažino su populiariausiais pažintiniais takais, ne tik parke, bet ir priskirtose teritorijose (dalyvavo teritorijos patikrinime Germanto kraštovaizdžio draustinyje). Įsitraukė į žygių parko lankytojams organizavimo procesą – maketavo renginių skelbimus, padėjo jų metu.
Prasidėjus turizmo sezonui savanorės išbandė ekskursijų vedimo amatą – tapo gidėmis Šaltojo karo ekspozicijoje. Ši veikla joms ne tik patiko, bet ir puikiai sekėsi. Akvilė anglų kalba vesdama lankytojams ekskursijas jautėsi kaip žuvis vandenyje.
Merginos per savanorystės laikotarpį taip pat išmoko naudotis Canva maketavimo programa. Kūrė maketus apie invazines rūšis, edukacinių programų skelbimus ir kt. Samanta turėjo galimybę panaudoti savo pomėgį fotografijai. Ji fotografavo gamtą, įamžino ne vieną direkcijos renginį. (Daugiau apie savanorių veiklas čia).
Planai ateičiai
Baigusios savanorystę merginos likusį vasaros laiką poilsiaus. Rudenį grįš į mokyklą ir ruošis artėjantiems brandos egzaminams. Akvilė artėjant kitam vasaros sezonui norėtų į parką grįžti kaip Šaltojo karo ekspozicijos darbuotoja – gidė vasaros sezonui. Džiugu, kad kažkas per savanorystės laikotarpį „užkabino“.
Abi merginos pripažįsta, kad būti gamtoje yra smagu, bet dirbti gamtosaugos srityje nenorėtų… Belieka savanorėms dar kartą nuoširdžiai padėkoti už buvimą kartu, už įdėtas pastangas ir atliktus darbus Žemaitijos nacionalinio parko labui ir palinkėti sėkmės. O visus besidominčius galimybėmis savanoriauti saugomoje teritorijoje, kviečiame kreiptis į Žemaitijos nacionalinio parko direkciją.
Lankytojų aptarnavimo skyriaus informacija
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija.
Biudžetinė įstaiga. Didžioji g.10, Plateliai, LT-90420 Plungės raj.
+370 448 49231
+370 448 49337
znp@zemaitijosnp.lt
Zemaitija National Park Directorate
Didžioji str. 10, Plateliai, LT-90420, Plungės dstr., Lithuania
Įmonės kodas: 191440964
PVM mokėtojo kodas: LT914409610, duomenys kaupiami juridinių asmenų registre.
Steigėjas - Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Puslapio sukūrimas dalinai finansuotas Europos Sąjungos 2014-2020m. Interreg V-A Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis.