Artėja Pasaulinė pelkių diena

2024-01-31 / Žemaitijos NP
Žiemiškas miškas

Kasmet vasario 2-ąją, Pasaulinę pelkių dieną, žmonės visame pasaulyje mini mūsų planetos pelkių vertę ir grožį. Šių metų šūkis „Šlapynės ir žmogaus gerovė” pabrėžia platų ekologinės, socialinės ir ekonominės naudos, kurią teikia šios ypatingos ekosistemos, įskaitant jų gyvybiškai svarbų indėlį į klimato kaitos švelninimą ir prisitaikymą prie jos, spektrą.

Pelkės Žemaitijos nacionaliniame parke

Kalvoto, duburiuoto bei miškingo Žemaitijos nacionalinio parko reljefo dėka, 9,7 % parko teritorijos užima pelkės. Dominuoja šarmingos žemapelkės (apie 1400 ha) bei tarpinio tipo pelkės (apie 550 ha). Mažiausiai – aukštapelkių (apie 170 ha). Šiaurės vakariniame nacionalinio parko paribyje driekiasi viena iš didesnių, 35 ha ploto, Barstytalių pelkė. Ją visus metus galima apžiūrėti iš Barstytalių apžvalgos platformos. O šiaurės rytuose, tarp miškų įsispraudusi pūpso nedidelė, bet unikali Paparčių aukštapelkė su po pelkę pasklidusiais saugomos kupstinės kūlingės augalais. Klampynių, liūnų, akivarų, medžiais apaugusių salų išraizgytą, slėpiningą, daugiau nei 80 ha Juodupio pelkinį kompleksą saugo Plokštinės gamtinis rezervatas.

Nacionalinio parko pelkėse išlikusios botaniniu požiūriu vertingiausios rūšys ir bendrijos.  Net 40 %  Lietuvos raudonosios knygos augalų rūšių, aptinkamų nacionaliniame parke, auga pelkėse.

Upių ir pakrančių pelkių atkūrimo Europoje rekomendacijos

Pelkės yra vienos iš biologiškai įvairiausių, dinamiškiausių ir produktyviausių ekosistemų Europoje, tačiau joms taip pat kyla ir didžiausia grėsmė. Per pastaruosius 100 metų Europoje išnyko apie 80 proc. pelkių. Likusios yra labai nualintos žmogaus veiklos ir ypač pažeidžiamos klimato kaitos. Norint išsaugoti šią gyvybiškai svarbią mūsų natūralios gyvybės palaikymo sistemos dalį, reikia skubiai apsaugoti likusią sveikų pelkių dalį ir gerokai padidinti jų atkūrimo mastą Europoje.

Europos gamtos apsaugos agentūrų vadovų tinklas (ENCA) (angl. European Network of Heads of Nature Conservation Agencies) parengė rekomendacijas Europos saugomoms teritorijoms apie upių ir pakrančių pelkių atkūrimą Europoje. Dokumentą anglų kalba galima rasti paspaudus nuorodą. Šios ENCA gairės skirtos politikos, mokslo ir praktikos dalyviams, veikiantiems biologinės įvairovės ir klimato kaitos sąveikos srityje. Jose aptariami šlapynių išsaugojimui būtini politikos pokyčiai, praktinių atkūrimo priemonių įgyvendinimas, komunikacija ir mokslinių tyrimų šioje srityje plėtra, taip pat geresnis visų susijusių dalyvių bendravimas.

Renginys Pasaulinei pelkių dienai paminėti

Manome, kad būtina šviesti visuomenę apie pelkių saugojimo svarbą ir būtinybę. Todėl Pasaulinės pelkių dienos proga, 2024 m. vasario 3 d. (šeštadienį), kviečiame žmones dalyvauti pėsčiųjų žygyje po Juodupio pelkinį kompleksą Plokštinės gamtiniame rezervate. Renginio metu bus galima iš arčiau susipažinti su unikalia ir labai ypatinga gamtos ekosistema – pelke.  Daugiau informacijos apie renginį čia.

Lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja R.Augustinė

Nuotraukų autorius: S. Sidabras

Scroll to top