Apie Žemaitijos nacionalinio parko lankytojus turizmo sezonui įpusėjus

2019-07-19 / Žemaitijos NP

Nepastebimai greitai bėga vasara, jau ir liepos vidurys… Šiemet orai stebina savo pokyčiais: birželis „mušė“ karščio rekordus ir viliojo žmones prie vandens telkinių, liepa prasidėjo vėsa ir lietumi, kurie truputį atbaidė dviračių, pėsčiųjų takų lankytojus, tačiau suplanuotos atostogos skatina lietuvius ir užsieniečius  neatsisakyti savo planų aplankyti įdomiausias vietas Žemaitijos nacionaliniame parke, dalyvauti ekskursijose, edukacinėse programose, keliauti pažintiniais takais.

Užsukę į Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių lankytojų centrą, daugelis būna nustebinti išvydę interaktyvią ekspoziciją „Žemaitijos žemės slėpiniai“, kurioje galima susipažinti su Platelių ežeru, povandeniniu jo pasauliu, lankomomis parko vietomis, pėsčiųjų ir dviračių takais, išskirtiniu kultūros paveldu, pasimokyti žemaitiškų žodžių ir posakių, gamtos ekspozicijoje susipažinti su parko gyvūnais, pasiklausyti jų balsų, pagal kvapą atspėti augalus. Atpažinti grybus padeda grybų knyga. Medžių rūšis galima atspėti pagal medieną, lapus ir žievę.

Centre lankytojai gali įsigyti leidinių apie Žemaitijos nacionalinį parką, suvenyrų: magnetukų, puodukų, raktų pakabukų, suvenyrinių ženklelių, žolelių mišinių arbatų, medaus, suvenyrų iš lino. Čia yra platinami lankytojo bilietai, už kuriuos surinkti pinigai bus skiriami parko apsaugai, jam tvarkyti priežiūrai, edukacinei, švietėjiškai veiklai.

Platelių lankytojų centre iki liepos 14 d. apsilankė 1701 žmogus, iš jų: 1318 suaugusiųjų ir 383 vaikai. Iš apsilankiusiųjų net 37,5% sudarė užsieniečiai iš daugiau nei 23 šalių, 62,5% – lietuviai.

Į Platelių lankytojų centrą iki liepos 14 dienos užsuko 1 701 žmogus, iš jų  – 1 318 suaugusiųjų ir 383 vaikai.  Iš apsilankiusųjų net 37,5 proc. sudarė užsieniečiai iš daugiau nei 23 šalių, 62,5 proc.  – lietuviai.

Į lankytojų centrą kreipiamasi ir dėl ekskursijų, edukacijų užsakymo. Iki liepos 14 d., organizuotų ekskursijų, edukacinių programų grupių ir dalyvių sulaukta  daugiau, negu pernai per tą patį laikotarpį. Darbuotojos surengė  91 ekskursiją, kurioje dalyvavo 1898 žmonės: 977 suaugusieji ir 921 vaikas. Lankytojus vis labiau vilioja ekskursijos katamaranu po Platelių ežerą, dviračiais po Platelius ir aplink Platelių ežerą. Daugiau užsisakoma ir gamtinių edukacijų (iki liepos 14 d. surengta 50 edukacinių programų gamtoje, kuriose dalyvavo 1026 žmonės) bei edukacinių užsiėmimų Platelių dvaro sodybos Tradicinių amatų centre. Jame, be įvairių tradicinių amatų mokymo, etnokultūros papročių ir apeigų pažinimo edukacinės veiklos, vis labiau populiarėja kulinarinio paveldo (cibulynės, spirgynės, arba kanapinės, silkės su karštomis bulvėmis,  varškės sūrio) degustavimo edukacinė programa. Centro mansardoje – 7 poilsio kambariai, kuriuose vienu metu gali apsigyventi 13 žmonių. Iki liepos 14 d. Tradicinių amatų centre ir Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijose surengta 100 edukacinių programų, kuriose dalyvavo 1847 žmonės: 1384 vaikai ir 463 suaugusieji.

Dažnas lankytojas, ypač užsienietis, nori pasivaikščioti pėsčiųjų takais. Jų parke – devyni (nuo 0,5 iki 4 km ilgio). Populiariausi: Šeirės, Paplatelės, Plokštinės. Šiemet Liepijų miške įrengta 4 km ilgio žiedinė pėsčiųjų trasa.

Neslūgsta susidomėjimas dviračių taku aplink Platelių ežerą. Susiruošę juo keliauti dažnai teiraujasi, per kiek laiko įveiks šį 24 km žiedinį maršrutą, ką įdomaus jame pamatys. Tam gelbsti lankstinukas, kurį galima įsigyti Platelių lankytojų centre. Dviračius galima išsinuomoti miestelyje esančiame nuomos punkte.

Kaip ir kasmet, Šaltojo karo ekspozicijoje, Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijose lankytojų netrūksta. Iki  liepos 14 d. Šaltojo karo ekspozicijoje apsilankė 16 973 žmonės, iš jų: 12327 suaugusieji ir 4646 vaikai. Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijas savarankiškai apžiūrėjo 1297 žmonės, iš jų: 764 suaugusieji ir 533 vaikai. Čia surengtos ir 36 ekskursijos, kuriose dalyvavo 784 lankytojai, iš jų: 450 suaugusiųjų ir 334 vaikai.

Parko lankytojai domisi ne tik lankomomis vietomis, pažintiniais takais, dviračiu taku aplink Platelių ežerą, bet ir išskirtiniu kulinariniu paveldu, aktyviomis pramogomis. Šiemet maitinimo paslaugas teikia daugiau maitinimo įstaigų. Vien Plateliuose vasarą veikia penkios kavinės, šašlykinė, šiaurinėje ežero pusėje – restoranas ir kaimo turizmo sodybos kavinė, rytinėje ežero pakrantėje – restoranas ir kavinė. Žemaitiškų valgių edukacijas galima užsisakyti kai kuriose kaimo turizmo sodybose, kavinėse, Platelių dvaro sodybos Tradicinių amatų centre, rašytojos Žemaitės muziejuje.

Dažnai užsieniečiai, kartais ir lietuviai, atvykę su savo kemperiais, klausia, kur yra kempingai. Deja, pagal visus standartus įrengtų kempingų su sanitariniais mazgais, apšvietimu parko teritorijoje kol kas nėra, išskyrus kemperių aikštelę Žemaičių Kalvarijoje. Tenka apgailestauti ir siūlyti lankytojams apsistoti stovyklavietėse su minimalia infrastruktūra, be didesnių patogumų. Šiemet nemokamai stovyklauti galima penkiose VĮ „Valstybinių miškų urėdijos“ Telšių regioninio padalinio prižiūrimose stovyklavietėse, už atitinkamą mokestį – nemažai parke esančių privačių turistinių stovyklų ir stovyklaviečių.

Apgyvendinimo paslaugas parke teikia 29 kaimo turizmo sodybos, 2 viešbučiai, 6 svečių ir poilsio namai.

Vandens pramogų mėgėjus džiugina Platelių jachtų klube galimybė išsinuomoti vandens dviračius, valtis, baidares, burlentes, iš anksto užsisakius paplaukioti po ežerą katamaranais.

Iš aplankiusiųjų Žemaitijos nacionalinį parką išgirdome daug gražių žodžių ir padėkų už įdomias, informatyvias ekspozicijas, tinkamai pritaikytą ir išplėtotą pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, kokybiškas ir įvairias paslaugas, ypač galimybe susipažinti su tradiciniais amatais.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos 

Lankytojų aptarnavimo sk. gidė Aušra Brazdeikytė

Scroll to top