Apie Žemaitijos nacionalinio parko lankytojus turizmo sezonui baigiantis

2015-09-07 / Žemaitijos NP

Nepastebimai greitai prabėgo vasara, iš pradžių stebinusi vėsiais orais, vėliau – karštomis ir saulėtomis dienomis, tinkamomis poilsiauti.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių lankytojų centre, kaip ir kitose lankomose parko vietose – Šaltojo karo ekspozicijoje, Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijose – lankytojų netrūko, tuo labiau, kad jau antrus metus čia veikia naujai įrengta ekspozicija „Žemaitijos žemės slėpiniai“. Ją per aštuonis šių metų mėnesius aplankė 4696 lankytojai (3142 suaugusieji ir 1554 vaikai, iš jų: 2903 pavieniai lankytojai (2007 suaugusieji ir 896 vaikai), su Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos gidais, užsisakę ekskursijas, – dar 1793 žmonės (1135 suaugusieji ir 658 vaikai). Palyginti su 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, 315 lankytojų, arba 6,29 %  mažiau.

Platelių lankytojų centre per aštuonis šių metų mėnesius (priskaičiuojami ir ekskursijų dalyviai) apsilankė 6763 žmonės (5066 suaugusieji ir 1697 vaikai), iš jų pavienių: 4970 žmonių (3931 suaugęs ir 1039 vaikai), dar 1793 žmonės – kaip ekskursijų dalyviai; iš jų – 1637 užsieniečiai. Palyginti su 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, 99 lankytojais, arba 1,46 % daugiau.

Platelių lankytojų centre turistai apsilankė iš daugiau kaip 30 Europos ir kitų pasaulio valstybių. Labiausiai Parką pamėgę poilsiautojai iš Vokietijos (393 lankytojai), nemažai iš Latvijos (328), Italijos (142), Olandijos (121), Prancūzijos (111), Belgijos (70), Čekijos (61), Ispanijos (58), JAV (50), Anglijos (43), Šveicarijos (36). Užsienio šalių turistų geografija yra gana plati (11 turistų buvo iš Australijos, 16 – iš Naujosios Zelandijos, po vieną – iš Čilės ir Meksikos). Vyrauja Europos šalys.

Dar 641 interesantas kreipėsi telefonu, 98 – elektroniniu paštu. Daugiausiai lankytojų, kaip ir 2014 m., domėjosi Šaltojo karo ekspozicija, Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijomis, kitais muziejais, ekspozicijomis, leidiniais, pėsčiųjų, dviračių takais.

Džiugina tai, Platelių lankytojų centre daugiau apsilankė šeimų su vaikais, kuriuos domino ekspozicijos „slėpiniai“. Organizuotų ekskursijų dalyvių taip pat netrūko. Lankytojų centre esančioje svečių knygoje – vien tik geri atsiliepimai apie šią ekspoziciją.

Šiemet, palyginti su pernai, dar labiau pagausėjo dviratininkų gretos: aktyvaus poilsio mėgėjai džiaugėsi dviračių taku aplink Platelių ežerą (24 km), tuo labiau, kad ir dviračius galėjo išsinuomoti Plateliuose esančiame nuomos punkte, o lankstinukų su tako schema gauti – Platelių LC.

Dažnas lankytojas, ypač užsienietis, norėjo pasivaikščioti pėsčiųjų takais. Jų parke – aštuoni (nuo 0,5 iki 4 km ilgio). Populiariausi pėsčiųjų takai: Šeirės, Paplatelės, Plokštinės.

Vandens pramogų mėgėjus džiugino Platelių jachtų klube galimybė išsinuomoti vandens dviračius, valtis, baidares, burlentes, iš anksto užsisakius paplaukioti po ežerą katamaranais.

Ne mažiau aktualus klausimas poilsiaujantiems parke vasarą – nakvynė, ypač savaitgaliais. Užsisakiusiems ją iš anksto nekildavo problemų, kur apsistoti. Tačiau tiems, kurie nuspręsdavo atvykti paskutinę minutę, tekdavo sugaišti daug laiko ir apsišarvuoti kantrybe. Parke yra 30 kaimo turizmo sodybų, viešbutis, 5 svečių ir poilsio namai, 15 turistinių stovyklų ir stovyklaviečių, tačiau porą karštųjų vasaros savaitgalių ir jie buvo perpildyti lankytojais, nebebuvo galimybės rasti laisvų vietų apsistoti.

Ne retas klausimas, kurį užduodavo lankytojai Platelių lankytojų centre, kur skaniai pavalgyti. Plateliuose vasarą veikė 4 kavinės, Paplatelėje – kavinė ir viešbučio restoranas, kuris  dirba visus metus. Tad dėl pavalgymo nekildavo problemų, tačiau, ar visur ir visada skanu… atsiliepimų ir vertinimų išgirsdavome įvairių. Atvykstantieji vis dažniau pageidauja paragauti tradicinių žemaitiškų valgių – kastinio, spirginės, cibulynės, bulvių su lupenomis. Ne viena kaimo turizmo sodyba, be to, Žemaitės memorialinis muziejus, Platelių jachtų klubo kavinė, gali tai pasiūlyti.

Šiemet lankytojams galėjome pasiūlyti įsigyti ne tik leidinių apie Žemaitijos nacionalinį parką, bet ir suvenyrų: magnetukų, puodukų, raktų pakabukų, suvenyrinių ženklelių, maišelių. Labiausiai buvo perkami magnetukai ir puodukai.

Platelių lankytojų centre, kaip ir kitose parko vietose, yra platinami lankytojo bilietai, už kuriuos surinkti pinigai bus skiriami parko apsaugai, tvarkymui, priežiūrai, edukacinei, švietėjiškai veiklai, saugomų kompleksų bei objektų apsaugai ir lankymui propaguoti, pažintiniam turizmui organizuoti.

Iš aplankiusiųjų Žemaitijos nacionalinį parką išgirdome daug gražių žodžių ir padėkų už įdomias, informatyvias naujai įrengtas ekspozicijas, tinkamai pritaikytą ir išvystytą pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, kokybiškas ir įvairias paslaugas, ypač galimybe susipažinti su tradiciniais amatais. Tačiau ne vienas paklausia: „O ką dar planuojate daryti ateityje?“ Gyvenimas mus verčia nesustoti, o planų ir darbų – dar ne vienas. Tad vėl su naujomis idėjomis lauksime ateinančiųjų metų turizmo sezono ir dar daugiau lankytojų.

Aušra Brazdeikytė

Scroll to top