Stanislovo Meškausko Užgavėnių kaukių paroda

2025 02 12

Renginio skelbimas

Platelių dvaro svirnas (Didžioji g.22, Plateliai)

2025 m. vasario 12 d. – kovo 20 d.

***

Apie autorių

Stanislovas Meškauskas gimė prieš šešiasdešimt septynerius metus ankstų ir šaltą šv. Kalėdų rytą Dirvoniukų kaime, nuo Kelmės link Šiaulių pasukus. Po dešimties mėnesių kartu su tėvais, sese ir broliu perlėkė į kitą Kelmės pusę - link Raseinių, į kaimą, kurs vadinasi Dikšiai. Gerai maitinamas paaugo, pradėjo lankyti dabartinę J.Graičiūno gimnaziją Kelmėje, ten mokėsi ir lavinosi, kol po 11 metų įstojo į „Žemkę“ (dabar Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija). Penkerius metelius pastudijavęs ir pastudentavęs, nuėjo mechanizuotai kelti sovietinį žemės ūkį įvairiuose ūkiuose. Lietuvai tapus vėl nepriklausoma, vienuolika metų darbavosi biurokratu Tytuvėnuose, apylinkių seniūnijoje. Prieš daugiau nei septyniolika metų patraukė link Mažosios Lietuvos, į pamarį, kur Juknaičiuose laimingas tebegyvena.

Stanislovo a.a. Tėvelis buvo stalius, todėl medis, medžio apdirbimo įrankiai Stasiukui nuo pat mažumės tiko prie rankų. Jis mėgdavo ką nors padrožinėti, pameistrauti, pagelbėdavo Tėveliui jo darbuose.

Kartą vasarą, kai Stasiukui buvo 14 metukų, tėvų kieme atsirado drebulinių malkų. Eidamas pro šalį, Tėvelis tarstelėjo, kad iš kokios kaladės būtų galima lėčyną (išvertus iš žemaičių kalbos – kaukę) išdrožti. Tai Stasiukas ir pabandė, o pabandęs ir iki šiol padrožia... Malonus tai darbelis.

Medinius rakandus, reikalingus gaspadinėms  „prie ūkio“, Stanislovas pradėjo daryti išėjęs į „užtarnautą poilsį“, nors tekdavo ir anksčiau ką nors reikalingo sumeistrauti. Mėgstamiausia šių dirbinių mediena – įvairūs vaismedžiai bei dekoratyviniai medžiai ir krūmai.

Būrelis kaukių yra „emigravusių“: keletas apsigyveno Užgavėnių muziejuje Plateliuose, keletas – Amerikoje, keletas - pas draugus, gimines, pažįstamus...

Su savo kaukėmis Stanislovas yra dalyvavęs Kelmės ir Šilutės rajonų meno švenčių parodose, keletą parodų surengė įvairiose minėtų bei Šilutės, Jurbarko rajonų, Pagėgių savivaldybės kaimo bibliotekose, tautodailininkų salone ir etnokultūros centre Klaipėdoje, keliuose  Akmenės kultūros centruose, Tytuvėnų kultūros centre, Kintų Vydūno kultūros centre, porą kartų „vaidenosi televizoriuje“, su bendruomenės nariais per Užgavėnes porą kartų lankėsi Ventėje, apsilankydavo pas kaimynus...

2019-ų metų Užgavėnių dieną Klaipėdoje Stanislovui suteiktas tautodailininko vardas.

Platelių dvaro svirne eksponuojama septyniasdešimt Stanislovo Meškausko sukurtų Užgavėnių ličynų.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcija

Plateliai, 2025

    Scroll to top