Naujos paukščių rūšys Žemaitijos nacionaliniame parke

2019-05-03 / Žemaitijos NP

Šių metų balandžio 8-ąją Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas ekspertas Marius Karlonas Paburgės kraštovaizdžio draustinyje prie Uošnos upelio augančiuose nendrynuose užregistravo ir nufotografavo net šešias ūsuotąsias zyles. Tai nauja labai spalvinga paukščių rūšis Žemaitijos nacionaliniame parke.

Ūsuotosios zylės yra Berno konvencijos II priedo sąraše. Priskiriamos žvirblinių būriui. Manoma, kad jos mūsų krašte gyvena ištisus metus. Dydžiu kiek mažesnės už didžiąsias zyles. Su kitomis paukščių rūšimis ūsuotųjų zylių sumaišyti neįmanoma, nes panašių savo išvaizda rūšių aplinkiniuose kraštuose nėra. Jos yra labai judrios, ne veisimosi metu laikosi po kelias. Peri dideliais nendrynais apaugusių vandens telkinių pakrantėse. Lizdus suka ant žemės arba kupsto netoli vandens. 4–6 kiaušinius deda balandžio pabaigoje–rugpjūčio pradžioje. Rašoma, kad ūsuotosios zylės išveda net 2–3 vadas. Jaunikliai lizde užsibūna labai trumpai, 12–14 dienų, ir jį palieka dar nemokėdami skraidyti. Jie puikiai laipioja augalų stiebais, slepiasi tankiuose nendrių sąžalynuose. Ne veisimosi metu ūsuotosios zylės klajoja būreliais, miega susiglaudusios. Minta įvairiais vabzdžiais, voragyviais, moliuskais, žiemą – ir sėklomis, ypač nendrių. Grėsmė šiai rūšiai – tai nendrynų ištisinis išpjovimas, jų gaisrai ir vandens lygio svyravimas, kurio metu užliejami šių paukščių lizdai.

Ornitologas ekspertas M. Karlonas šiuo metu ruošia medžiagą knygai apie galimybę Žemaitijos nacionaliniame parke stebėti paukščius, todėl daug laiko praleidžia mūsų parke aprašydamas ornitologinius maršrutus, stebėjimo vietas. Platelių ežere šį pavasarį jis matė daug tundrinių žąsų ir tik kelias želmenines. Tai 2017 metais Lietuvoje išskirtos rūšys, anksčiau jos abi buvo vadinamos tiesiog želmeninėmis žąsimis. Plačiau apie tai M. Karlonas rašė žurnalo „Paukščiai“ 37-ajame numeryje. http://birdlife.lt/upload/partners_pictures/pdf/pauksciai-20181-internetuipdf-96.pdf

Tikimės, kad dažnesnis ornitologų lankymasis mūsų parke padės aptikti dar daugiau naujų paukščių rūšių, o ruošiama knyga apie ornitologinio turizmo galimybes pritrauks ne tik vietinių, bet ir užsienio gamtos mylėtojų.

Marija Jankauskienė

Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė

 

Scroll to top